Instrukcja tablicy

Ostrzeżenie

Pamiętaj! Tablica to tylko narzędzie!

Do jej obsługi musisz znać zasady systemu zarządzania powietrzem, do którego została stworzona. 

Kompletną wiedzę na temat zarządzania powietrzem i zasad wykorzystania tablicy w akcji poznasz z książki “Zarządzanie powietrzem w działaniach straży pożarnej”. Aby nabyć książkę wejdź na stronę www.zarzadzaniepowietrzem.pl

Producent nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie przez osoby nie posiadające kompetencji w tym zakresie.

Do czego służy tablica

Tablica do zarządzania powietrzem służy do ewidencji strażaków działających w strefie zagrożenia, w której należy używać aparatów powietrznych i określeniu momentu, w którym powinni oni rozpocząć wycofywanie, by nie naruszyć rezerwy powietrza. Umożliwia nadzorowanie jednocześnie maksymalnie 3 rot. 

Budowa i części składowe tablicy

Zasadniczą częścią jest tablica wykonana w formie suchościeralnej. Częściami tablicy są:

Karta pracy – służy do wpisania danych ratowników, po których można będzie ich zidentyfikować, zapisaniu ciśnienia powietrza, przy którym powinni oni rozpocząć wycofanie i zapisywaniu wartości ciśnień okresowo zgłaszanych przez ratowników. 

Minutniki – po jednym na każdą z trzech rot. Za ich pomocą odmierza się czas do następnego nawiązania kontaktu z ratownikami celem sprawdzenia ich stanu powietrza. 

Minutniki mocuje się do tablicy za pomocą wbudowanych magnesów. Gdy nie są one używane powinny być zdjęte z tablicy i przechowywane w kieszonkach w pokrowcu. 

Jeśli urządzenia nie działają, albo zachowują się nieprawidłowo np. włączają się i wyłączają po wciśnięciu przycisku, to należy wymienić baterie. 3 zapasowe baterie dołączone są do tablicy.

Ustawianie czasu:

Aby ustawić żądany czas należy użyć przycisków 10m, 5m, 1m, 10s np. aby ustawić odmierzanie 7 minut należy wcisnąć raz “5m” i dwa razy “1m”

Rozpoczęcie pomiaru:

Aby rozpocząć odmierzanie czasu należy nacisnąć przycisk START/STOP

Po odmierzeniu nastawionego czasu rozlegnie się alarm, który po 10 sekundach zwiększy głośność.

Resetowanie:

Aby zresetować pomiar należy wcisnąć przycisk RESET

Stopery – po jednym na każdą z trzech rot. Za ich pomocą odmierza się łączny czas trwania wejścia. Ich wskazania wpisuje się w karcie pracy przy sprawdzaniu stanu powietrza. Służą jedynie do określenia minuty od chwili wejścia, w której dokonywane jest sprawdzenie ciśnienia. Za ich pomocą niemożliwe jest określenie momentu wycofania.

Stopery mocuje się do tablicy za pomocą wbudowanych magnesów. Gdy nie są one używane powinny być zdjęte z tablicy i przechowywane w kieszonkach w pokrowcu. 

Jeśli urządzenia nie działają, albo zachowują się nieprawidłowo np. włączają się i wyłączają po wciśnięciu przycisku, to należy wymienić baterie. 3 zapasowe baterie dołączone są do tablicy.

Rozpoczęcie pomiaru:

Aby rozpocząć pomiar należy wcisnąć przycisk S/S (start/stop)

Resetowanie:

Aby zresetować pomiar należy wcisnąć jednocześnie przyciski M i S

Zegar – Wskazuje godzinę wejścia i wyjścia ratowników

Zegar mocuje się do tablicy za pomocą wbudowanych magnesów. Gdy nie jest on używany powinien być zdjęty z tablicy i przechowywany w kieszonkach w pokrowcu. 

Jeśli urządzenie nie działa, albo zachowuje się nieprawidłowo np. włącza się i wyłącza po wciśnięciu przycisku, to należy wymienić baterie. 3 zapasowe baterie dołączone są do tablicy.

Miejsce na notatki – Pole, w którym można wykonać np. prosty szkic sytuacyjny lub zanotować ważne informacje. 

Akronim SPOŁEM – Lista kontrolna strażaka do wejścia do strefy zagrożenia. Przypomina, o czynnościach, które musi wykonać ratownik.

Tabela – Odczytuje się z niej ciśnienie, przy którym rota musi rozpocząć wycofywanie się z punktu odwrotu. Ciśnienie wycofywania odczytuje się z tabeli na podstawie ciśnienia w chwili wejścia i ciśnienia po dojściu w miejsca, w którym rota będzie działać. 

Wykaz kanałów radiowych – Nazwy i numery kanałów ratowniczo-gaśniczych. 

Pokrowiec

Tablica sprzedawana jest wraz z pokrowcem ochronnym. Pokrowiec wyposażony jest w:

  1. Jedną dużą kieszeń zewnętrzną np. do przenoszenia kamizelki funkcyjnej
  2. Pasek do przenoszenia pokrowca na ramieniu
  3. Rzep do przypięcia emblematu jednostki
  4. Małą tablicę suchościeralną do wykonywania notatek
  5. 4 mniejsze kieszenie wewnętrzne do przechowywania akcesoriów np. minutników i stoperów. 
  6. Dodatkowy pasek do przenoszenia tablicy bez pokrowca. 

Wieszanie i przenoszenie

Pokrowiec z tablicą można przenosić w ręku lub na pasku na ramieniu. Do wieszania pokrowca służy uchwyt na środku pokrowca, w górnej części.

    Możliwe jest skrócenie wiszącego pokrowca poprzez spięcie jego dolnej części z górą za pomocą klamerek. Pokrowiec można skrócić o ½ dolnej części lub o całość dolnej części.

      Możliwe jest również zamocowanie tablicy do metalowej powierzchni za pomocą magnesów. Magnesy wyciąga się z pokrowca za pomocą otworów za plecami tablicy.

      Tablicę można wypiąć z pokrowca za pomocą guzików.

      Można przenosić ją w rękach, wieszać na pomocą otworu w górnej części lub za pomocą magnesów.

      Pisanie po tablicy

      Tablica wykonana jest w formie suchościeralnej. Do pisania po niej służy cienki marker do tablic suchościeralnych. Do tablicy dołączony jest dodatkowo tzw. ołówek chiński. Służy on do pisania po tablicy w warunkach deszczu lub dużej wilgotności, jednak dużo ciężej jest usunąć zrobione nim zapiski z tablicy.

      Tablice należy wyczyścić bezpośrednio po akcji. Jeśli tablica nie zostanie odpowiednio wcześnie wyczyszczona to notatki mogą być niemożliwe do usunięcia. 

      Więcej informacji na temat wykorzystania tablicy znajduje się w książce “Zarządzanie powietrzem w działaniach straży pożarnej”. Aby nabyć książkę wejdź na stronę http://zarzadzaniepowietrzem.pl

      Otrzymuj bezpłatne materiały
o zarządzaniu powietrzem

      Otrzymuj bezpłatne materiały

      o zarządzaniu powietrzem

      Uwaga! Pamiętaj, aby kliknąć przycisk w pierwszej wiadomości i potwierdzić adres! Bez tego nie będę mógł wysyłać Ci wartościowych treści. Jeśli wiadomość nie przychodzi, sprawdź foldery "spam" i "oferty".

      You have Successfully Subscribed!